piątek, 18 lipca 2014

Pchły i kleszcze

Jak rozpoznać? Jak zabezpieczyć psa i kota?
Chyba każdy właściciel psa lub kota spotkał się z tymi insektami. Jak zwalczać i jak zapobiegać inwazję pcheł i kleszczy na skórze Twojego pupilka?


Pchły
Owady te, są stosunkowo trudne do zwalczenia. Jeśli problem trwa od kilku dni do kilku tygodni nie wystarczy zwykła kąpiel. Pchły i ich jaja przesiadują również pod meblami w zaciemnionych miejscach, w dywanach, wycieraczkach, psich posłaniach i tego typu dostępnych powierzchniach, więc łatwo mogą wrócić na skórę zwierzęcia.Kleszcze
Na krótkiej sierści bardzo łatwo dostrzec kleszcza. Wygląda trochę jak odstający pieprzyk. Gorzej, jeśli zwierze jest puchate, wtedy można wyczuć kleszcza przy głaskaniu. Kleszcza należy usunąć samemu, najlepiej pęsetą. Jeśli jednak nie mamy doświadczenia, radzę wybrać się do salonu pielęgnacji psów lub weterynarza. Miejsce po ugryzieniu kleszcza należy obserwować czy nie pojawiają się jakieś zmiany. Jeśli zauważymy, że pies zachowuje się nienaturalnie, jest osłabiony, ma wymioty i biegunkę, należy natychmiast udać się do weterynarza, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem pies zachorował na babesziozę.


Jak odpchlić zwierzę i zabezpieczyć je od pcheł i kleszczy?

Dostępnych jest kilka środków:

► szampony insektobójcze

► krople przeciwpchelne oraz przeciwkleszczowe

► obroże przeciwpchelne oraz przeciwkleszczowe

► pudry insektobójcze

► spray'e insektobócze

Szampony
Do wyboru w sklepach zoologicznych są szampony już od około 8zł. Zazwyczaj po wtarciu piany w sierść należy odczekać kilka minut zanim go spłukamy. Szampon zabija pchły i ich jaja, jednak nie zabezpiecza przed ponowną inwazją tych pasożytów. Kąpiel w szamponie insektobójczym polecam przed założeniem obroży przeciwpchelnej lub zakropleniu. Jeśli nasz pupil złapał pojedynczą pchłę, wystarczy wykąpać go w takim szamponie i nie ma potrzeby zakładania mu np obroży przeciwpchelnej. Nie warto używać tego szamponu jako zwykłego szamponu, jeśli zwierzę nie ma na skórze pcheł, ponieważ okrywa włosowa robi się po nim szorstka i sucha.

Krople
W sklepach zoologicznych jak i u weterynarza mamy do wyboru cały wachlarz firm produkujących te krople. Ceny są bardzo zróżnicowane. Dla małego psa musimy się liczyć z kwotą od 15 do nawet 100zł za miesiąc lub trzy miesiące działania. Moim zdaniem nie trzeba przepłacać i nawet te najtańsze środki są równie skuteczne co te kilka razy droższe. Kroplę dobieramy do wagi psa. Zazwyczaj są to środki dla psów do 10kg, 10-20kg, 20-40kg, 60+ kg. Dlatego przed kupnem należy się dowiedzieć ile waży nasz pupil i dobrać dla niego odpowiednią moc. Dla kotów nie ma różnorodności wagowej. Pod żadnym pozorem  nie wolno zakroplić kota produktem przeznaczonym dla psów!
Kropelkę taką wylewamy zwierzęciu między łopatkami, a jeśli jest to duży pies można rozdzielić dawkę i wylać też nad ogonem. Zaczyna działać zazwyczaj od 2-3 dni od zastosowania. W ciągu tych dni nie wolno kąpać, ani moczyć zwierzęcia, ponieważ środek nie zadziała.
Krople to bardzo łatwy i skuteczny sposób na zabezpieczenie psa lub kota przed pchłami i kleszczami, jednak najdroższy, ponieważ zabezpiecza na krótki okres czasu.

Obroże
To chyba najprostszy sposób na pozbycie się i zabezpieczenie pupila. Jednak wielu ludzi sądzi, że są nieskuteczne dla ich psów, a koty często je gubią. Na moje psy jednak działa. Są różne typy obróżek, od gumowych po taśmowe. Należy dokładnie przeczytać instrukcje na odwrocie opakowania i sprawdzić czy są bezpieczne dla ludzi, co jest dosyć ważną kwestią jeśli chodzi o psy domowe. Na niektórych obrożach, szczególnie tych do kupienia w supermarketach jest napisane, aby po dotknięciu umyć ręce. Takie obróżki odradzam, chyba że jest to pies typowo podwórkowy, który z nami nie śpi i nie głaszcze się go zbyt często. Polecam wybranie się do sklepu zoologicznego i tam wybrać odpowiadającą nam obrożę.
Obroża zabezpiecza zazwyczaj na 5-6 miesięcy od pcheł i 2-3 miesiące od kleszczy. Obroże można kupić już od 10zł.

Pudry
Pudry, tak jak szampony zabijają żerujące już w skórze insekty. Są proste w użyciu. Należy wysypać puder na sierść, odczekać kilka minut i wyczesać. Są również bardzo dobre do zabicia pcheł w środowisku zwierzęcia. Można użyć je na dywan lub legowisko. Ich cena nie jest wysoka, około 10zł.

Spray'e
Działają podobnie jak puder. Należy spryskać sierść i wyczesać. Te jednak są trochę droższe.

Jak odpchlić mieszkanie?
Przede wszystkim należy często odkurzać. Pchły lubią się rozwijać w ciemnych miejscach, więc nie wolno zapominać o przestrzeniach pod meblami. Należy też wyprać lub spryskać preparatem przeciwpchelnym dywany, wycieraczki i psie legowisko. Mimo, że psie i kocie pchły nie przechodzą na ludzi, mogą całkiem boleśnie ugryźć.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz