wtorek, 22 lipca 2014

Czym i jak czesać psa?


Czym czesać? Jak często? Jaką szczotką?
Czesanie jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Dzięki temu okrywa włosowa naszego psa jest lśniąca i zdrowa. Czesząc codziennie psa zapobiegamy powstawaniu kołtunów, usuwamy zanieczyszczenia, takie jak rzepy, gałązki, liście oraz sprawdzamy skórę psa pod kątem insektów. Co ważne dla właścicieli psów, którzy mają psa z sierścią, pielęgnacja ta pomaga w utrzymaniu domu w czystości. Wyczesujemy martwą sierść, której potem jest dużo mniej na dywanach i meblach.

Psy z włosem

Yorki, Shih-Tzu, Maltańczyki oraz podobne:

Do codziennego czesania polecam grzebienie. Do wyboru mamy grzebienie zwykłe oraz z obrotowymi ząbkami. Łatwo przechodzą przez włos nie kołtuniąc oraz nie elektryzując włosa. Grzebieniem nie skaleczymy delikatnej skóry psa, co może się zdarzyć przy czesaniu szczotką pudlówką (zdjęcie przy psach szorstkowłosych).

grzebień antystatyczny

Grzebień obrotowyGrzebieniem można rozczesać drobne kołtuny trzymając włosy u nasady, aby nie ciągnąć zbyt mocno, co może być bolesne dla psów.

Do bardzo zakołtunionego włosa polecam szczotkę pudlówkę, ale trzeba z nią postępować ostrożnie. Jeśli kołtuny powstały zaraz przy skórze psa, a właściciel nie ma dużego doświadczenia w posługiwaniu się tą szczotką, zalecam pójście do psiego fryzjera, który szybko i profesjonalnie, w miarę bezboleśnie rozczesze włos. Przy okazji będzie można podpatrzeć jak to się robi. Przede wszystkim nie wolno pudlówką mocno dociskać do skóry, bo możemy ją pokaleczyć. Należy odchylić włos do góry (jak na zdjeciu) i zacząć "zbierać" szczotką włosy z góry, dość mocnymi ruchami, ale bardzo uważając, żeby nie dotknąć skóry. W ten sposób najłatwiej i najszybciej pozbędziemy się kołtunów i splątanych włosów. Niedługo postaram się dodać krótki filmik lub gif, jeśli tylko trafi mi się zakołtuniony klient :)Psy szorstkowłose oraz pudle

sznaucery, jamniki, większość terierów (airedale, fox itp)
szczotka pudlówka

Tu zalecam właśnie szczotkę pudlówkę. Do wyboru mamy z kuleczkami i bez. Osobiście polecam te bez kulek, ponieważ i tak szybko odpadną, a po drugie nie rozczesują tak dobrze jak zwykłe. Psy szorstkowłose mają dodatkowo podszerstek, więc czesząc psa igiełkami nie zrobimy mu krzywdy, jeśli nie będziemy mocno dociskać.
Jeśli nasz pies ma bródkę i dłuższe wąsy polecam do czesania grzebyk o dość szerokim rozstawie zębów. Przy pysku skóra jest bardziej wrażliwa i lepiej nie ryzykować czesania szczotką. Grzebień przyda się również do czesania łap, na punkcie których większość psów jest przewrażliwiona ;-)


Psy z krótką sierścią

Do ich czesania polecam gumowe zgrzebła i rękawice. Doskonale zbierają martwą sierść i przy okazji masują skórę zwierzęcia. Dzięki czesaniu takim zgrzebłem sierść jest lśniąca, a pies odprężony.

zgrzebło gumowe
Jak często czesać psa?

Odpowiedź jest prosta. Jak najczęściej. Psa powinno się czesać codziennie. Jeśli od szczeniaka nauczymy psiaka tej czynności, nie będzie ona problemem. Czesząc psa codziennie nie dopuścimy do powstawania kołtunów, których rozczesywanie jest przykrym doświadczeniem dla naszego pupila. A więc czeszmy psa jak najczęściej i on również to pokocha. Nie zasłaniaj się tym, że nie masz na to czasu, wystarczy dziesięć minut i trochę chęci :-)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz