czwartek, 24 lipca 2014

Jaki wybrać szampon dla psa?

Na sklepowych półkach w sklepach zoologicznych znajdziemy ogromną ilość szamponów. Który wybrać? Który będzie najlepszy dla Twojego psa?  Przedstawię wam najpopularniejsze rodzaje szamponów.♦ dla psów o białej szacie - są to szampony intensyfikujące kolor biały i jasny. Najczęściej są koloru od niebieskiego do fioletowego. Wybielają sierść naszego pupila, ale ich efekt bardziej widoczny jest przez lekkie zabarwienie skóry na kolor fioletowy, co jest niewidoczne dla oczu, a optycznie wybiela.

♦ dla psów o czarnej szacie - działają w podobny sposób, co powyższe szampony. Psy o czarnej i ciemnej sierści po wykąpaniu w takim szamponie mają błyszczącą i optycznie "zaczernioną" szatę, co daje naprawdę doskonały efekt zdrowej i lśniącej sierści. 

♦ z lanoliną - lanolina to wosk otrzymywany podczas czyszczenia owczej wełny. Polecany do sierści (włosa) długiej lub półdługiej. Zabezpiecza przed wysuszaniem włosa i skóry, pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji długiej szaty, minimalizuje ryzyko powstawania kołtunów i plątania się włosów. Uwaga: lanolina może powodować uczulenie!

♦ z olejem norkowym - również dla psów długowłosych oraz z sierścią półdługą. Regeneruje oraz nabłyszcza szatę psa. Po użyciu włos jest gładki i "lejący" się. Uwaga: olej norkowy może powodować zażółcenia na białej i jasnej sierści!

hipoalergiczne - są delikatne dla alergicznej skóry naszego psa. Nie podrażniają i nie uczulają. Najczęściej te szampony zawierają środki nawilżające, aby ulżyć swędzącej i podrażnionej skórze naszego zwierzaka. Można ich używać również, jeśli jest taka potrzeba, do częstego mycia wszystkich psów.

przeciwłupieżowe -  ma działanie nawilżające i łagodzące. Są dwa rodzaje tych szamponów: do skóry suchej i do tłustej. Można również kupić szampon do każdej skóry, który będzie równie dobry, jeśli nasz psiak boryka się z problemem łupieżu. Uwaga - pies w sytuacji stresowej może dostać łupieżu, który po uspokojeniu się psa natychmiast znika!

ziołowe - W zależności od rodzaju ziół mają działanie łagodzące, odtłuszczające, odżywcze. Pielęgnują skórę i odżywiają ją. Do wyboru mamy szampony sosnowe, pokrzywowe, rumiankowe oraz mieszane.  Polecane dla psów krótko- oraz szorstkowłosych. 

insektobójcze - mają za zadanie zabić pchły i larwy żerujące na skórze psa. Przy długiej sierści polecane tylko w razie konieczności, ponieważ mogą powodować zmatowienie i plątanie się włosów. Więcej o szamponach w poście o pchłach i kleszczach.

♦ dla szczeniąt - są łagodne, nie podrażniają delikatnej skóry szczeniaka. Te "z wyższej" półki zawierają środki, które nie niszczą naturalnej bariery ochronnej sierści. Polecany również dla psów o wrażliwej skórze.

dedykowane dla poszczególnych ras - do wyboru mamy też szampony stworzone do konkretnej rasy. Największy wybór mają właściciele yorków. Osobiście uważam, że jest to zwykły chwyt marketingowy, ponieważ te szampony zwykle zawierają olej norkowy lub lanolinę, więc pasują dla każdego długowłosego psa.

♦ szampony suche - myją psa bez użycia wody. Wystarczy posypać psa i po chwili go wyczesać razem z kurzem i zabrudzeniami. Doskonałe dla dużych psów, których nie mamy gdzie umyć i psów podwórkowych, które nie są przyzwyczajone do kąpieli. Polecam również w sytuacji, kiedy potrzebujemy szybko wykąpać psa, ale nie mamy czasu na wysuszenie go. Jednak na dłuższą metę nie polecam. Raczej do sytuacji podbramkowych.

To chyba wszystkie szampony, z którymi miałam styczność. Jeśli macie jakieś pytania co do szamponów, śmiało, pytajcie. Chętnie odpowiem na każde pytanie dotyczące kąpieli i pielęgnacji psa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz